W dniu 1.04.2017, w ramach projektu „ZOBACZ SZKŁO!”– program Szkło OKoło – Sztuki Wizualne ESK – realizowanego przez Fundację Fly with Art, odbyła się wycieczka „Szklany Autobus” do Huty Szkła w Tomaszowie Bolesławieckim oraz Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Pogoda była idealna, więc w świetnych humorach opuściliśmy Wrocław.

Huta szkła artystycznego Studio Borowski to jedna z bardziej renomowanych hut szkła artystycznego na świecie. Mieści się w ponad stuletniej odrestaurowanej oborze. Mogliśmy obserować hutników w czasie pracy i na własnej skórze poczuć jak bardzo jest im gorąco – szkło obrabiane jest w temperaturze powyżej 1200 stopni Celcjusza. Mieliśmy również okazję podziwiać gotowe wyroby w galerii, gdzie podobało nam się wszystko poza cenami 🙂

Następnie udaliśmy się do Jeleniej Góry, gdzie w Muzeum Karkonoskim znajduje się naturalnej wielkości chałupa wiejska, charakterystyczna dla regionu Karkonoszy i Gór Izerskich o XVIII/XIX w. Mieliśmy mozliwość spędzić w niej trochę czasu, a pani Przewodnik opowiadała nam o codziennym życiu mieszkańców górskich wsi. Oglądając kolejne eksponaty wiele doweidzieliśmy się o historii Jeleniej Góry i okolic.

Następnie zwiedziliśmy 2 wystawy: „Dr Jekyll and Mrs Hyde” oraz „Travelles” Marty Gibiete, a także podziwialismy największą w Polsce kolekcję szkła artystycznego.

Pełni wrażeń i nowych doświadczeń udaliśmy się w drogę powrotną do Wrocławia.