Już 18 i 19 listopada będzie można spróbować 20 wyjątkowych przekąsek, które specjalnie z tej okazji przygotowali nadodrzańscy szefowie kuchni. Każde z dań to autorska interpretacja tradycyjnych smaków przywiezionych do Wrocławia z różnych regionów Polski i świata. Kulebiak z wędzoną śliwką, wuzetka, pulpeciki marynowane na grzance, pierogi z białą kiełbasą, lane szare kluski ziemniaczane .…i wiele innych, oryginalnych potraw będzie można skosztować podczas Specjałów Nadodrza w cenie 10zł za zestaw (specjał + napój).
Współczesna kuchnia nadodrzańska, tak jak i wrocławska nie jest łatwa do zdefiniowania. Jest to mieszanka różnych smaków i aromatów przywiezionych do Wrocławia przez jego nowych mieszkańców. Kuchnia nadodrzańska to kuchnia osób, które tu mieszkają, pracują i gotują, dlatego też oprócz pierogów ruskich, lanych klusek ziemniaczanych czy wrocławskiej knyszy będzie można spróbować krewetek po australijsku, niemieckiego wursta, włoskich, smażonych oliwek i meksykańskich nachosów. Potrawy, które zostały przygotowane na Specjały Nadodrza, mają oddawać wyjątkowy charakter tego rzemieślniczo-artystycznego osiedla i łączyć tradycyjną kuchnię z nowoczesnym akcentem.

Akcja Zbierz i Smakuj Nadodrze
Zachęcamy do wzięcia udziału w zabawie Zbierz i Smakuj Nadodrze! W każdym miejscu, w którym spróbuje się Specjału Nadodrza otrzyma się specjalną pieczątkę. Jeśli zbierze się minimum 6 różnych pieczątek, wypełni się pole z danymi kontaktowymi i zostawi mapkę w ostatnim odwiedzonym miejscu, będzie można wziąć udział w losowaniu nagród. Nagrodą główną są 3 Nadodrzańskie Bony Smakosza: jeden o wartości 300zł i dwa o wartości 150zł . Przez 3 miesiące za tę kwotę będzie można stołować się we wszystkich lokalach biorących udział w wydarzeniu.
Do wygrania także warsztaty kulinarne: „Krój jak szef kuchni” organizowane przez Pracownię Food Think Tank, 4 bony na usługi fryzjerskie i kosmetyczne w salonie Le Miracle, T-shirt od projektantki Magdaleny Dumy, a także zestaw nagród ufundowany przez kolektyw: Bisto Narożnik, Browar Profesja i Drukarnia. Losowanie nagród odbędzie się 21.11.17r o godzinie 12.00. Transmisję z losowania będzie można zobaczyć na facebooku Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze.

Miejsca biorące udział w wydarzeniu:

1. Zenka Cafe [ul. Dubois 41] – Marynowane pulpeciki + napar lawendowy

Zenka Cafe działa na Nadodrzu od roku. W swojej ofercie ma nie tylko obiady i lancze, ale także pyszne śniadania, które serwuje od 7 rano. Tylko w trakcie Specjałów Nadodrza będzie można tu spróbować marynowanych pulpecików serwowanych na grzance i rozgrzewającego, aromatycznego naparu z lawendy.

2. Macondo [ul. Pomorska 19] – Pudding mojej Mamy + napar z czarnej porzeczki

Macondo to galeria sztuki, kawiarnia, księgarnia i salon artystyczny w jednym. Można tu nasycić się sztuką, literaturą i dobrą kawą, ale także posłuchać poezji, muzyki, wziąć udział w warsztatach lub po prostu odpocząć. W trakcie Specjałów Nadodrza w Macondo będzie można skosztować puddingu i napić się naparu z czarnej porzeczki.

3. Cafe Rozrusznik [ul. Cybulskiego 15] – Wuzetka + espresso

Cafe Rozrusznik od sześciu lat pobudza swoją pyszną kawą całe Nadodrze. To miejsce, które pozwala na chwilę się zatrzymać, żeby ruszyć dalej. Promuje przyjazną atmosferę i lokalnych artystów, rozluźnia muzyką z winyli i osładza chwile pysznymi ciastami. Na swój specjał Cafe Rozrusznik wybrało wuzetkę i espresso.

4. Tacos Locos [ul. Cybulskiego 1] – Nachosy + lemoniada

Tacos Locos specjalizuje się w kuchni tex-mex, serwowane są tu meksykańskie dania oparte na rodzimych produktach i autorskich przepisach: długo marynowanych i powoli pieczonych mięsach, własnych salsach i wysokiej jakości warzywach. W drugi weekend listopada w Tacos Locos będzie można spróbować nachosów z dwoma sosami.

5. Pizza Pany [ul. Cybulskiego 1] – Pizza Odrapana + lemoniada

Pizza Pany powstała jako kontynuacja letniego baru „Odra Pany”. Dzięki powodzeniu jakim cieszyła się pizza znad Odry i dużemu doświadczeniu szefa kuchni, właściciele postanowili otworzyć na Nadodrzu stacjonarną pizzerię Pizza Pany. Podczas Specjałów Nadodrza pizzeria będzie serwować Pizzę Odrapaną.

6. Pomiędzy cafe&bistro [ul. Dubois 2] – Jabłko nadziewane + grzane wino

Pomiędzy to miejsce, gdzie rano w biegu można kupić kawę, w porze obiadowej na spokojnie poczytać gazetę, a wieczorem wypić butelkę wina z przyjaciółmi. Podczas Specjałów Nadodrza tylko tutaj będzie można skosztować pysznego jabłka nadziewanego czerwoną kapustą z kaczką i żurawiną.

7. Food Think Tank [Łokietka 6] – Lane szare kluski ziemniaczane + napój dyniowy

Fundacja Food Think Tank to grupa fachowców z wielu dziedzin, która skupiła się wokół wspólnego procesu edukacji i rozwoju. Tutaj powstają też kolejne niezwykłe inicjatywy takie jak projekt kulinarny Las. W Pracowni Food Think Tank będzie można spróbować lanych szarych klusek ziemniaczanych z wędzona pieczarką i piklowaną szalotką.

8. Powoli [Rydygiera 25/27] – Suflet czekoladowy + różany Earl Grey

Powoli to kameralna restauracja, która na co dzień serwuje proste i świeże dania. W menu, które zmienia się codziennie, zawsze znajdzie się coś dla wegetarian i wielbicieli mięsa. Z okazji kulinarnego święta Nadodrza, Powoli będzie serwować czekoladowy suflet z sosem z czarnej porzeczki i różaną herbatę Earl Grey.

9. Znasz Ich Cafe-Bistro [ul. Rydygiera 25] – Karobowiec Uli + jesienne korzenne espresso lub napar imbirowy

Znasz Ich powstało jako kuchnia rotacyjna, w której codziennie zmieniał się szef kuchni. Z czasem przemieniło się w przytulne bistro ze śniadaniami i lunchami, w którym nigdy nie brakuje pysznych ciast ani lampki dobrego, czerwonego wina. Często odbywają się tu również wernisaże i wystawy.
W drugi weekend listopada specjałem Znasz Ich będzie Karobowiec Uli.

10. Bistro Narożnik [ul. Rydygiera 30]- Smażony kozi ser + kieliszek czerwonego wina

Bistro Narożnik powstało jako punkt dla towarzyskich, społecznych i kulturalnych spotkań mieszkańców Nadodrza i ludzi z nim związanych. Można tu miło spędzić czas przy aromatycznej kawie, regionalnym piwie i smacznej kuchni. Kulinarne święto Nadodrza Narożnik będzie świętować podając smażony kozi ser na oliwie tymiankowej z musem z buraka, prażonymi pestkami dyni, rukolą z sosem winegret i świeżo mielonym kolorowym pieprzem.

11. Bar Wroclov [ul. Wąska 5] – Mix pierogów + kompot

Bar Wroclov mieści się w hostelu o tej samej nazwie. Od niedawna działa na Nadodrzu i specjalizuje się w polskiej kuchni. Podczas kulinarnego święta osiedla, będzie można tu skosztować tradycyjnych pierogów: ruskich, z mięsem, z kapustą, a także z białą kiełbasą.

12. Ogień Pizza Rzemieślnicza [ul. Pomorska 39]- smażone oliwki z Apulii i focaccia barese + kieliszek czerwonego wina.

Ogień to miejsce, założone przez trójkę przyjaciół, specjalizujące się w pysznej pizzy typu neapolitańskiego wypiekanej w ceglanym piecu. Oprócz pizzy można tu również spróbować smakowitych past i sałatek. W przedostatni weekend listopada Ogień będzie serwować smażone oliwki z Apulii i focaccie barese, a do tego kieliszek czerwonego wina.

13. Serotonina [ul. Jagiellończyka 8C/2B] – Serowe hexagony na czarnym pieczywie+ bezalkoholowy grzaniec leśny

Serotonina to wegańskie sery, które są tak smaczne, że wprawią w euforię. Powstała po to, aby pokazać, że dieta wegańska czy bezglutenowa nie oznacza wyrzeczeń. Założyciele Serotoniny przy produkcji swoich serów stawiają na dobrą jakość składników i elegancką formę. Można tu dostać wszelkie rodzaje wegańskich serów – od miękkich i delikatnych twarożkowych, poprzez twarde i aromatyczne, aż po intensywne w smaku ‘pleśniaki’. Podczas Specjałów Nadodrza w Serotoninie będzie można spróbować serowych hexagonów na czarnym pieczywie z karmelizowanymi owocami sezonowymi i orzechami pili.